10 Temmuz 2023

Karakılçık hasadı çiftçinin yüzünü güldürüyor

Karakılçık hasadı çiftçinin yüzünü güldürüyor

Çoğaltılarak çiftçilere dağıtılan karakılçık buğdayında hasat başladı. İzmir Büyük Şehir Belediyesi’nin alım garantisi ile 16 liradan alınan karakılçık buğdayının 2023 hasadı, çiftçilerin yüzünü güldürüyor.

Anadolu'nun yerli tohumu karakılçık, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla bir avuçtan binlerce dönüme yayıldı. Bir çiftçinin evinde bir avuç kadar bulunan ata yadigarı karakılçık tohumları çoğaltılarak çiftçilere ücretsiz dağıtılıyor ve her yıl binlerce dekara yayılan ekim yapılıyor. 2023 yılında, karakılçık buğdayının hasadı 12 bin dekar arazide yapılıyor.

İki Katı Alım Garantisi

İztarım tarafından yürütülen proje kapsamında, İzmir’in bereketli ovalarında karakılçık hasadını yapan çiftçilerin buğdayları yerinde alınıyor. Hasadını yapıp buğdayını İztarım yetkililerine teslim eden çiftçiler, 16 liralık alım garantisinden dolayı memnun olduklarını, karakılçık ile daha fazla kazanç sağladıklarını belirtiyorlar. Bu yıl hükümetin 8,25 liradan açıkladığı buğday alım fiyatlarına karşılık İzmir Büyükşehir Belediyesi, karakılçık buğdayına 16 lira alım garantisi vermişti.  

Çiftçinin Cebine 25 Milyon Lira

2023 karakılçık hasadına İzmir’in 16 bölgesinde devam ediliyor. Az su isteyen, dayanıklı bir buğday türü olan karakılçık ekimi, çiftçilerin maliyetlerini azaltırken daha fazla kazanç elde etmelerini sağlıyor. Karakılçık buğday alımlarını yapan İztarım yetkililerinin verdiği bilgilere göre; 2023 hasadında 1,500 tonluk ürün elde edilecek. Bunun karşılığında üreticilere, bu senenin alım fiyatı ile 25 milyon liralık ödeme yapılacak.

Su Krizi ile Mücadele

İzmir’in Menderes havzasında bilinçsiz bir şekilde ekimi yapılan silajlık yem bitkileri, yer altı sularını etkiliyor ve ileride ciddi bir su krizi ile karşı karşıya gelmeyi kaçınılmaz kılıyor. Bilinçle, bilimle ve hep beraber tarımla kalkınmayı teşvik eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, alternatif ve sürdürülebilir tarım modellerinin uygulanmasını teşvik ediyor.

Büyükşehir’in “Alım Garantili Karakılçık ve Saz Çavdarı Yetiştiriciliği Projesi” aynı zamanda yer altı sularının sürdürülebilirliği için tarım arazilerin verimli kullanımına bir örnek teşkil ediyor. Atalık tohumlar hem daha az su tüketiyor hem hastalığa karşı dirençli bir tür. İztarım, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ayağında; sürdürülebilir ve gelecek dostu tarımsal yöntemler ile üretimi teşvik ederek; toprağın bereketini ve çiftçilerin emeğini korumayı amaçlıyor. Kadim tarım gelenekleri, yerli atalık tohumlar bu bilinçle korunuyor ve çoğalıyor.

 

 

Kaynak: İztarım Basın/Editoryal

 

Paylaş:
sharer facebook icon sharer twitter icon sharer linkedin icon Sharer email icon